lev לתרומות

הכנה לצבא כושר קרבי


הכנה לצבא כושר קרבימהו ארגון "מעגלים"?

ארגון מעגלים הוא ארגון חינוכי לאומי הפועל בפריפריה החברתית במדינת ישראל. הארגון, באמצעות צוות מדריכים מיומן ומוכשר, מסייע להעמיק את המודעות החברתית בקרב תלמידים בכיתות י"א-י"ב, לקראת שירותם הצבאי הקרב.

תכנית ההכנה לצבא כושר קרבי של הארגון שמה לה למטרה ליצור אצל התלמידים תחושת שליחות ומוטיבציה לשירות משמעותי במדינה. זאת על ידי הטמעת החשיבות של אכפתיות ואחריות כלפי הסביבה, וחיזוק תחושת הזהות היהודית בתלמידים. הארגון מקיים פעילויות ב-75 בתי ספר ב-50 ערים שונות ברחבי הארץ, בעזרת צוות מיומן ומסור הכולל 315 מדריכים.

מטרות התכנית מתאפשרות באמצעות ארבעת אבני יסוד מרכזיות ומהותיות: שיחות אישיות, מפגש כיתתי קבוע, פעילויות חוויתיות ושיתוף הצוות החינוכי של בתי הספר. אלו מאפשרים לכל תלמיד לקיים ולהשלים את המסע הפרטי שלו, בתוך מסגרת הפעילות המובנית.

מה כוללת הכנה לצבא כושר קרבי

במסגרת ההכנה בשנתיים האחרונות של הלימודים בתיכון, בונים המדריכים תכנית שנתית, עם דגשים שונים לכל אחת משנות הפעילות. במהלך שלבי התכנית, שמים המדריכים את הדגש על בניית האמון – אמון בין התלמידים, אמון התלמיד בעצמו וביכולותיו, ואמון התלמידים במדריך. שלב זה מהותי ביצירת העולם האישיותי הפנימי של כל תלמיד, ולפתח את מוכנותו לתרום מעצמו לחברה.

תכנית ההכנה כוללת מפגשים אחת לשבוע בבתי ספר, עם מדריך מיומן המלווה את קבוצת התלמידים וגם פנוי לתהליכי ליווי פרטניים. במהלך השנה, יקחו התלמידים חלק גם בפעילויות חוץ כמו סמינרים, סדנאות, סיורים, מפגשים עם קצינים מהצבא ועוד. התכנית פועלת בארבעה מעגלי תוכן:

- מעגלי הכנה לחיים ערכיים. מעגלים המבססים את אמונת התלמיד ביכולותיו ובערכו, ומפתחים אצלו ערכים של אהבה, הכלה, כבוד ונאמנות, והכנה לחיי משפחה.

- מעגלי אמונה. פיתוח זהות יהודית בתלמידים הלוקחים חלק בתכנית.

- מעגלי נתינה. גיבוש ערכי תרומה חברתית.

- מעגלי הכנה לשירות. לקראת שירות התנדבותי או צבאי משמעותיים.

מדריכי תכנית ההכנה לצבא כושר קרבי ימשיכו ללוות את התלמידים ולעקוב אחר התקדמותם  גם לאחר סיום הלימודים, במהלך השירות הצבאי או ההתנדבותי. 

הכנה לצבא - כושר קרבי, האמנם?

עמותות רבות מכינות את בני הנוער לשירות הצבאי תוך מתן דגש מיוחד על כושר קרבי. אימוני הכנה לצבא וכושר קרבי הם חשובים, במיוחד כאשר מדובר ברצון לשרת בתפקידי לוחמה. עם זאת, ישנם תחומים נוספים חשובים לא פחות, אותם כדאי לקחת בחשבון כחלק מההכנה לשירות.

חשיבותו של השירות הצבאי

השירות הצבאי בישראל הינו שלב משמעותי בחיינו. ככלל, ניתן לומר כי השירות הצבאי הינו חלק בלתי נפרד מחייו של כל אזרח בישראל. הצבא בהרבה מובנים מהווה מעין מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית כולה, ובו גם יכולים לבוא לידי ביטוי ערכים חשובים כגון אכפתיות, רעות ושליחות למען הכלל. 

מעבר לכך, תקופת הצבא הינה תקופה בעלת פוטנציאל לפיתוח ברמה האישית כגון היכולת לקחת אחריות, להוביל, להציב מטרות ולהתמודד עם אתגרים. תקופה זו יכולה להקנות כלים והכנה לקראת יציאה לחיים טובים ומלאי משמעות. יחד עם זאת, תקופה זו יכולה להיות מלווה באתגרים, כך שהכנה לתקופה זו היא כדאית וחשובה.

הכנה אישית מקיפה 

ארגון "מעגלים" מאמין כי כאשר מדובר על הכנה לצבא – כושר קרבי הינו רק מרכיב אחד, אשר ניתן לראות בו חלק מהכנה מוקדמת ומקיפה, שהינה חלק מתהליך עמוק ומשמעותי יותר. 

הארגון פועל לקידום נוער בגיל תיכון והגברת המוטיבציה לשירות צבאי משמעותי לאחר מכן, יחד עם הקניית כלים חשובים והכנה לחיים. הארגון פועל בקרב בני נוער, בגיל בו הם מעצבים את אופיים ומקבלים החלטות לגבי העתיד שלהם. כמו כן, הארגון פועל להעמיק את המודעות לחשיבות של השירות הצבאי בקרב בני הנוער. מעבר להכנה לצבא הכוללת כושר קרבי, ישנו דגש גם על זהות, העצמה ופיתוח אישי, פיתוח כישורי מנהיגות ועשייה חברתית. הארגון נותן דגש על ערך הנתינה, תוך רצון להכשיר מנהיגים צעירים המהווים מודל לחיקוי. 

חזון הארגון הינו בני נוער ערכיים ומלאי מוטיבציה, הערוכים להתמודד עם אתגרים מתוך תחושת שליחות לאומית וערכית. אם הינכם רוצים להיות חלק מזה ולהשפיע על עתיד הנוער, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר ולהצטרף אלינו למערך ההדרכה.

lev לתרומות